Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Τριπλά... απολαυστικοί!

Λευτέρης Ντανοβασίλης
Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ και Ρόμπιν φαν Πέρσι πέτυχαν χατ τρικ και οδήγησαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ σε νίκες επί των Μπέρμιγχαμ (5-0) και Γουίγκαν (3-0) αντίστοιχα. Μεγάλη νίκη Βίλα, 1-0 την Σίτι.
Ασταμάτητη η Γιουνάιτεντ, απολαυστικός ο Μπερμπάτοφ

Η Μπέρμιγχαμ έγινε... έρμαιο των ορέξεων των παικτών του σερ Άλεξ Φέργκιουσον και υπέστη βαριά ήττα από την αήττητη Γιουνάιτεντ με 5-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν για ακόμη μία φορά φέτος ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, που πέτυχε χατ τρικ.

Ο Βούλγαρος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 2', διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ωραίο τελείωμα στο 31', πριν ο Γκιγκς κάνει το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπερμπάτοφ πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο 53', ενώ ο Νάνι με πολύ ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 73' για τους «κόκκινους διάβολους», οι οποίοι παρέμειναν για 22o παιχνίδι χωρίς ήττα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Άνετα με Φαν Πέρσι η Άρσεναλ

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι πέτυχε επίσης χατ τρικ στη νίκη της Άρσεναλ επί της Γουίγκαν στο Λονδίνο, οδηγώντας τους «κανονιέρηδες» στη νίκη με 3-0. Ο Ολλανδός επιθετικός σκόραρε στο 22', στο 58' και στο 86', ενώ η Άρσεναλ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά την ήττα της Σίτι στο «Βίλα Παρκ».

Ξεκίνησε την απόσβεση ο Μπεντ!

Με γκολ του Ντάρεν Μπεντ στο ντεμπούτο του η Άστον Βίλα πήρε μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν κακή, ενώ στον αντίποδα οι «χωριάτες» ήταν πολύ διαβασμένοι και δίκαια πανηγύρισαν στο τέλος. Ο Μπεντ στο 18' πήρε το ριμπάουντ, μετά το πολύ ωραίο πλασέ που έκανε ο Γιάνγκ και απέκρουσε δύσκολα ο Χαρτ, για να ανοίξει το σκορ. Οι «πολίτες» έχασαν ευκαιρίες μόνο προς το τέλος της αναμέτρησης και έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

«Τσίμπησε» τον βαθμό η Τότεναμ, μπορεί και χωρίς Μπεντ η Σάντερλαντ

Η Τότεναμ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» απέναντι στη Νιουκάστλ χάρη στο γκολ του Λένον στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ενώ η Σάντερλαντ έδειξε ότι μπορεί να πάρει νίκες και χωρίς τον Ντάρεν Μπεντ, με τον Ρίτσαρντσον να πετυχαίνει δύο τέρματα, φεύγοντας από το Μπλάκπουλ με τους τρεις βαθμούς στο... τσεπάκι (2-1).

Νίκη για Φούλαμ, ισοπαλία στο «Γκούντισον Παρκ»

Τέλος, η Φούλαμ με δύο γκολ του Ντέμπσεϊ επιβλήθηκε στο Λονδίνο της Στόουκ με 2-0, ενώ η Έβερτον λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, καθώς με το γκολ του Φελαϊνί ισοφάρισε 2-2 τη Γουέστ Χαμ, η οποία προηγήθηκε δύο φορές, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.