Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Βόλεϊ: Με ανατροπή πέρασε από την έδρα του Άρη ο ΠΑΟΚ

Μεγάλη νίκη στην έδρα του Άρη, με 3-2, πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0. Με τους δύο πόντους της νίκης στα Βασιλικά, ο «δικέφαλος» διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση, ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν ΕΑΠ και Λαμία.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, αλλά λάθος εφαρμογή του "ρολογιού" ενώ το σκορ ήταν 25-24 υπέρ του Άρη, έδωσε το σετ στους γηπεδούχος. Στο δεύτερο, οι "κίτρινοι" κυριάρχησαν πλήρως και φάνηκε ότι θα πάρουν καθαρή νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ είχε άλλη άποψη. Με έναν καταπληκτικό Μπόγιτς να πετυχαίνει 27 πόντους συνολικά και τον Λινς να έχει εξαιρετικά ποσοστά στις επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς σε τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ήταν συναρπαστικό, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Ο Άρης είχε 8 ματς μπολ, ο ΠΑΟΚ 4 και τελικά ήταν αυτός που κέρδισε με το τάιμ μπρέικ να διαρκεί 30 λεπτά!

Τα σετ: 26-24, 25-17, 18-25, 19-25, 23-25