Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Τους χόρεψε... Τά(μ)γκο

Πριν ακόμη ολοκληρωθεί ο τελικός του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι, ο Τέντι Τάμγκο φρόντισε να πάρει… σπίτι του το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ!

Μπορεί στο μήκος να μην κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών μένοντας στην 4η θέση, στο τριπλούν ωστόσο δεν συμβιβαζόταν με τίποτα λιγότερο από την πρωτιά. Και το απόδειξε πριν καν ολοκληρωθούν οι προσπάθειες των αθλητών. Λίγες εβδομάδες μετά το 17.91 μ. που σημείωσε στο εθνικό πρωτάθλημα της Γαλλίας, ο Τάμγκο «πέταξε» και πάλι, βελτιώνοντας κατά ένα εκατοστό το παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο Γάλλος πρωταθλητής έκανε άλμα στα 17.92 μ. και «καθάρισε» το χρυσό μετάλλιο, με διαφορά από τον δεύτερο Φαμπρίσιο Ντονάτο που είχε επίδοση 17.73μ. Τρίτος ήταν ο Ρουμάνος, Μάριαν Οπρέα με 17.62μ, ενώ στην 5η θέση περιορίστηκε ο Κρίστιαν Όλσον με 17.20 μ.

«Αστραπή» ο Ομπικβέλου

Στους άλλους τελικούς της τελευταίας ημέρας, ο Φράνσις Ομπικβέλου ήταν από τους πρωταγωνιστές της ημέρας, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 60μ. Παρότι οι Γάλλοι είχαν σίγουρη την πρωτιά λόγω του Λεμέτρ, ο Πορτογάλος απέδειξε γιατί παραμένει από τις σταθερές αξίες του αθλήματος, κόβοντας πρώτος το νήμα του τερματισμού με 6-53, μόλις ένα εκατοστό πιο μπροστά από τον δεύτερο Ντουέιν Τσέιμπερς. Στην 3η θέση περιορίστηκε ο Λεμέτρ με 6.58.

Στο έπταθλο, ο Λευκορώσος Αντρέι Κραουτσάνκα με 6.282 βαθμούς ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Ρομάν Σέμπρλε με 6.178. Δεύτερος ήταν ο Γάλλος Ελ Φασί με 6.237 β.

Στο μήκος γυναικών, η Ρωσίδα Ντάρια Κλισίνα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης με καλύτερο άλμα στα 6.80μ, ένα μόλις εκατοστό μπροστά από την Πορτογαλίδα Νάιντε Γκόμεζ που είχε επίδοση στα 6.79μ. Τρίτη ήταν η συμπατριώτισσά της Γιούλια Πιντλούζναγια με 6.75μ. Στο ύψος, χωρίς την παρουσία της Μπλάνκα Βλάσιτς, η Ιταλίδα Αντονιέρα Ντι Μαρτίνο ανέβηκε στο πρώτο σκαλί ξεπερνώντας τα 2.01μ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ισπανίδα Ρουθ Μπεϊτια με 1.96μ και στην τρίτη τη Σουηδή, Έμπα Γιούνγκμπαργκ με το ίδιο ύψος.

Πρώτη η Ρωσία

Η Ρωσία κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη των μεταλλίων με 15 χρυσά μετάλλια εκ των οποίων τα 6 χρυσά (3 ασημένια και 6 χάλκινα), ενώ ακολούθησε στη δεύτερη θέση η διοργανώτρια Γαλλία με 11 στο σύνολο (5 χρυσά, 4 ασημένια και 2 χάλκινα) και στην τρίτη η Γερμανία με 10 (3 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα).