Κυριακή 26 Ιουνίου 2011

Πάλεψε ο Παγδατής, προκρίθηκε ο Τζόκοβιτς

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς γνώρισε ο Μάρκος Παγδατής, στην αναμέτρηση του 3ου γύρου του τουρνουά Γουίμπλεντον. Ο Κύπριος τενίστας πίεσε αρκετά τον αντίπαλό του, όμως το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης πήρε ο Σέρβος, όπου τη Δευτέρα θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Μισέλ Λοντρά.

Ο Κύπριος τενίστας γνώρισε την αποθέωση από την πλειονότητα των 15.000 θεατών που παρακολούθησαν το παιχνίδι, ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ (4-6, 6-4), αλλά έχασε το τρίτο με 6-3. Ο Τζόκοβιτς με «όπλο» την εμπειρία του έφτασε στο 6-4 και ταυτόχρονα στην κατάκτηση της νίκης, ύστερα από 3 ώρες και 15 λεπτά.

Το ματς σημαδεύτηκε από την ενέργεια του Τζόκοβιτς στο δεύτερο σετ να σπάσει τη ρακέτα του, έπειτα από μία αποτυχημένη προσπάθειά του.