Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

Πρεμιέρα με νίκες των γηπεδούχων στο μπάσκετ

Tην... τιμητική τους είχαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ: ο Ηλυσιακός επικράτησε της Καβάλας, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον Πανιώνιο και το Ρέθυμνο τον Ίκαρο Καλλιθέας.

Με καλάθι του Νίκου Χατζή 5.9 δεύτερα πριν τη λήξη, ο Ηλυσιακός κέρδισε 68 - 67 την Καβάλα, που προπορευόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο κρίθηκε το ματς στο Ρέθυμνο, με τον ΑΓΟΡ να πανηγυρίζει την νίκη επί τουΊκαρου με 76 - 63 χάρη σε τρίποντο και με τον Κρίστμας να πετυχαίνει 24 πόντους.

Από ένα ημίχρονο είχαν Κολοσσός Ρόδου και Πανιώνιος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 72 - 67, καθώς κατάφεραν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς (25 π.).

Την Κυριακή, το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τους αγώνες Παναθηναϊκός - Άρης και Περιστέρι - ΚΑΟ Δράμας, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα με το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός.