Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

3-0 τον Παναθηναϊκό Βόλεϊ Α1: Ο Ηρακλής πήρε το ντέρμπι και καπάρωσε την πρωτιά

Αφήνοντας πίσω του το χαμένο τελικό Κυπέλλου, ο Ηρακλής πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ, νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα και επί της ουσίας σιγούρεψε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Τυχεροί μέσα στην ατυχία τους οι “πράσινοι”, καθώς η ήττα της ΕΑΠ στη Λαμία τους στέλνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στα πλέι οφ

Οι “πράσινοι”, στο ντεμπούτο του Γιάννη Λάιου στον πάγκο, έμοιαζαν χαμένοι στο γήπεδο, ανίκανοι να αντιμετωπίσουν τις επιθέσεις των Μπίλινγκς και Όουενς, ενώ δεν μπορούσαν να σπάσουν με τίποτα το μπλοκ που ύψωναν οι Καβνέλλος και Μπίλινγκς. Παρά τον τραυματισμό του λίμπερο Μπαμπαλιούτα, που υπέστη διάστρεμμα στην αρχή του δεύτερου σετ, ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός στις άμυνες και έφτασε εύκολα στο 3-0. Δυσκολεύτηκε μονάχα στο τελευταίο σετ, όταν χρειάστηκε το 5ο ματς μπολ του για να πάρει το ματς.

Ο Παναθηναϊκός, που μέχρι τις 7 Μαρτίου βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, θα μπορούσε να βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε μεγάλους μπελάδες όσον αφορά την είσοδο στην τετράδα. Ωστόσο, η βασική διώκτριά του, η ΕΑ Πατρών, ηττήθηκε με 3-1 από τη Λαμία στο Χαλκιοπούλειο και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στον πόντο.