Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

Ά ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑΝΑ:Νίκη για τον Ολυμπιακό επι του ΑΟΝΑ με 74-48

Σήμερα το βράδυ στο βοηθητικό του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε για την τελευταία αγωνιστική (22η)του πρωταθλήματος πριν τα "play off" την ομάδα του ΑΟΝΑ,την οποία κέρδισε παίζοντας  καλό μπάσκετ με 74-48.

Από την αρχή του πρώτου δεκάλεπτου η ομάδα του Ολυμπιακού έπαιξε αρκετά καλα΄όπου και προηγήθηκε με 4-6,5-9 αλλά κάπου στο μέσο  του δεκαλέπτου ο ΑΟΝΑ κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ αλλά και να προηγηθεί με 12-9.Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα και έκανε το 13-12 αλλα΄και το τελικό 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθεί η μία την άλλη 15-14,17-15,17-17 όμως από το σημείο αυτό (περνώντας περίπου τρία λεπτά από την αρχή του δεκαλέπτου) ο Ολυμπιακός  τα επόμενα λεπτά  έπιασε καταπληκτική απόδοση έβαλε πολλούς γρήγορους και εύκολους πόντους κάνοντας το 17-22,17-27,20-33,22-38,24-48,και το τελικό 25-48 όπου τελείωσε και το ημίχρονο.

Στην συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου(τρίτο δεκάλεπτο) ο Αργύρης Καμπούρης έβαλε και τους υπόλοιπους παίκτες να αγωνιστούν για να μπορέσει να έχει την κατάλληλη αγωνιστική ετοιμότητα για την συνέχεια των ''playoff"  όπου ο Ολυμπιακός θα δώσει δύσκολους αγώνες.Το σκορ διακιμάνθηκε σε 52-30,57-32,59-33 και έκλεισε με 59-41

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί οι ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και ωραίο μπάσκετ και το σκορ 'εγινε 63-41,65-44,72-44, και το τελικό 74-48.

Οι διαιτητές του αγώνα  Σαρδελής και Μαυρέλης ήταν πολύ καλοί.

Ο Ολυμπιακός με αυτή την νίκη του(12η σε 22 αγώνες )  συγκέντρωσε 34 βαθμούς.Και θα περιμένουμε να δούμε και τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου για να βγει και η τελική βαθμολογία.

Ευχόμαστε στην ομάδα του Ολυμπιακού καλή συνέχεια.

Tήν ήττα γνώρισε  η ομάδα των Παίδων του Ολυμπιακού απο την αντίστοιχη της ΑΟΝΑ με 71-44